Lino

Zapojte žáky a jejich zařízení – mobily, tablety, PC, notebooky do výuky pomocí virtuální multimediální nástěnky Lino.

Registrace učitele

Pro vytvoření vlastní nástěnky potřebujete vytvořit účet. Jeho vytvoření je jednoduché. Žáci účet nepotřebují.

Vytvoření nástěnky

Po přihlášení do aplikace je možné vytvářet vlastní nástěnky. Zvolte název (objeví se v URL adrese, doporučuji nepoužívat diakritiku), barvu pozadí a další detaily.

Zajímavé je vložení vlastního pozadí (background – upload an image) – notové osnovy do hudební výchovy, mapy do zeměpisu, obrázku pro popis do angličtiny apod. Využívám ho i pro rozdělení nástěnky pro skupinovou práci.

Detaily nástěnky:

• přístup (access to canvas) – zamčená, prohlížení, kdokoliv může editovat
  • podrobnosti (details) – oznámení vložení nové zprávy (sticky) e-mailem, možnost vytváření kopií, atd.

Vložení příspěvku

Po vytvoření nástěnky stačí žákům poskytnout odkaz (na webových stránkách, vytvoření QR kódu, vložení zástupce do školní sítě, napsáním na tabuli, …). V pravém rohu se nachází různě barevné lístečky, které žáci umisťují na nástěnku, pod nimi jsou ikony pro vložení obrázku z PC, odkazu na video, přílohy. Jednotlivé lístky je možné přišpendlit. Přesuny provádí pouze učitel nebo autor lístku.

Příklady do výuky

Virtuální nástěnka má ve škole různorodé možnosti uplatnění – vytvoření vlastních projektů, herbářů, sdílení nápadů, myšlenek, odpovědí na otázky. Ve spojení s tabletem nebo chytrým telefonem umožní žáky aktivně zapojit do výuky – nejen odpovídáním na otázky učitele nebo vyhledáváním odpovědí na internetu, ale i vytvořením vlastních fotografií, videí, výsledků měření a následném uložení na nástěnku.