Word Art

Pokud chcete zajímavě graficky zpracovat text – potom se seznamte se slovními mraky (word clouds). Jedním z editorů pro jejich vytváření je Word Art.

Registrace

Pro nekomerční osobní použití je zdarma, nutná je však registrace (nový účet, popř. propojení G+, FB, Twitter). Výhodou je, že máte všechny své vytvořené slovní mraky stále k dispozici a můžete se kdykoliv editovat.

Vytvoření slovního mraku

Práce v programu je intuitivní, prostředí aplikace je přehledné. Po založení účtu zvolte možnost Create new word cloud. Pro přehlednost slovní mrak pojmenujte.

Words: Nejjednodušší způsob vkládání slov je jejich psaní – pro přehlednost se mi osvědčilo vložení každého pojmu na samostatný řádek (není to ale nutné), u víceslovných pojmů vložte vlnovku ~. Další možností je kopírování textu nebo vložení URL adresy zvolené webové stránky. Nabízí se editace velikosti slov, barvy, opakování. Pomocí tlačítka Visualize se objeví v náhledu vytvořený slovní mrak – ve dvou formátech (animation a edit mode).

Shapes: Tvar slovního tvaru lze vybrat z galerie nebo přidat svůj vlastní (Add image). V levé části naleznete tvary rozdělené do jednotlivých témat.

Fonts: Některé fonty písma mají problémy s českými znaky – poznáte je podle červeného podbarvení, objeví se i písmeno, které nelze správně zobrazit.

Layout: Aplikace nabízí různé možnosti rozložení pojmů (např. vodorovně svisle, náhodně, ..).

Colors  and Animations: Nastavení barev a formátu animace. Tlačítkem Random vybíráte náhodnou kombinaci barev.

Download and Share: Možnost stažení ve formátu PNG, nastavení viditelnosti pro ostatní, vložení na webové stránky.